trešdiena, 2010. gada 26. maijs

Čempionāta dalībvalstis : Kamerūna

Iepriekšējos čempionātos : Kamerūnas futbola izlase līdz šim pasaules čempionāta finālturnīros spēlējusi 5 reizes un komandas lielākais sasniegums ir iekļūšana ceturtdaļfinālā 1990.gada pasaules čempionātā. Kamerūnas izlasei pirmo reizi kvalificēties finālturnīram izdevās  1982.gadā, kad komandu skaits tajā tika palielināts no 16 uz 24 komandām. Kamerūna bija viena no tikai divām izlasēm, kas tajā čempionātā pārstāvēja Āfrikas kontinentu, otra bija Alžīrija. Kamerūnieši tika ielozēti vienā grupā ar Itāliju, Poliju un Peru. Komanda nezaudēja nevienu no spēlēm, taču arī uzvarēt nevienā no tām neizdevās un ar trim punktiem pēc grupu turnīra komandai čempionāts bija beidzies.

Divus gadus vēlāk, 1984.gadā, Kamerūnas izlase izcīnīja Āfrikas Nāciju kausu, finālā ar 3:1 pieveicot Nigērijas izlasi. Komandai izdevās kvalificēties 1990.gada pasaules čempionātam, kad tā atkal apsteidza Nigēriju un pēdējā play-off izspēlē pieveica Tunisijas komandu. Kamerūnieši tika ielozēti diezgan sarežģītā grupā kopā ar toreizējajiem pasaules čempioniem Argentīnas izlasi, Padomju Savienības komandu un Rumāniju. Kamerūna šokēja pasauli, pirmajā spēlē ar 1:0 pieveicot Argentīnu. Tika izcīnīta uzvara arī pret Rumāniju (2:1), bet ciesta sagrāve pret Padomju Savienību (0:4). Kamerūna kļuva par pirmo izlasi pasaules čempionātu vēsturē, kurai izdevies uzvarēt grupā ar negatīvu vārtu attiecību. Astotdaļfinālā kamerūnieši pieveica Kolumbiju (2:1), kamerūniešiem abus vārtus papildlaikā guva Rodžers Milla (Roger Milla). Ceturtdaļfinālā Kamerūnas izlasei pretim stājās Anglijas komanda. Spēle izvērtās ļoti dramatiska - 25.minūtē angļi izvirzījās vadībā, taču 61.minūtē Kamerūnas izlase realizēja 11 metru soda sitienu un izlīdzināja rezultātu un jau četras minūtes vēlāk Kamerūnas izlase panāca šokējošo 2:1. Tomēr 7 minūtes pirms pamatlaika beigām arī angļi nopelnīja 11 metru soda sitienu un to nekļūdīgi realizēja. Papildlaikā, 105. minūtē atkal tika nozīmēts 11 metru soda sitiens uz kamerūniešu vārtiem un angļi savu iespēju izraut uzvaru garām nepalaida, izcīnot grūtu uzvaru ar 3:2.

1994.gada pasaules čempionāta finālturnīrā ASV Āfrikas kontinentu varēja pārstāvēt jau trīs izlases. Kamerūniešiem izdevās kvalificēties kopā ar Nigēriju un Maroku. Izloze Kamerūnas izlasei bija ļoti neveiksmīga, nācās spēlēt vienā grupā ar Brazīliju, Krieviju un Zviedriju. Trijās spēlēs izcīnot tikai vienu punktu, Kamerūnas izlase izstājās no tālākās cīņas par čempionu titulu. Pirms 1998.gada pasaules čempionāta Francijā atkal tika palielināts dalībvalstu skaits finālturnīrā - tagad tajā varēja piedalīties jau 32 izlases. Kamerūna atkal kvalificējās finālturnīram kopā ar piecām citām Āfrikas izlasēm. Finālturnīrs atkal nebija veiksmīgs, divi neizšķirti un zaudējums grupu turnīrā, liedza Kamerūnas izlasei kvalificēties astotdaļfinālam. Komandai izdevās kvalificēties ceturtajam finālturnīram pēc kārtas, izcīnot vietu 2002.gada pasaules čempionāta finālturnīrā, kas norisinājās Japānā un Dienvidkorejā. Lai gan Kamerūnas izlase grupu turnīru aizvadīja diezgan labi un izcīnīja 4 punktus, ar to bija par maz, lai kvalificētos nākamajai kārtai.

Par lielu neveiksmi tika uzskatīta komandas nespēja kvalificēties 2006.gada pasaules čempionāta finālturnīram, kad pēdējā kvalifikācijas spēlē kamerūnieši nespēja pieveikt Ēģipti (1:1), lai gan iespējas tajā spēlē uzvarēt netrūka.

Iepriekšējais kvalifikācijas cikls : 2010.gada pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra izšķirošajā posmā Kamerūnas izlasei nācās cīnīties ar Gabonu, Maroku un Togo. Kvalifikācijas turnīra sākums bija ļoti nepārliecinošs - šokējošs zaudējums pret Togo un neizšķirts pret Maroku. Pēc šiem rezultātiem no galvenā trenera amata tika atbrīvots Oto Fisters (Otto Pfister). Jauna izlases trenera vadībā komanda sāka spēlēt daudz pārliecinošāk un izšķirošajā kvalifikācijas turnīra kārtā Kamerūna pieveica Maroku ar 2:0, bet Togo uzvarēja Gabonu ar 1:0, un šie iznākumi ļāva Kamerūnas izlasei nodrošināt vietu pasaules čempionāta finālturnīrā. Kamerūnas izlasei līdz finālturnīra sākumam plānotas vēl trīs draudzības mači - 29.maijā pret Slovākiju, 1.jūnijā pret Portugāles izlasi, bet 5.jūnijā pret Serbijas komandu. Pirmo finālturnīra spēli Kamerūnas izlase aizvadīs 14.jūnijā pret Japānas izlasi.

Komandas komplektācija : Kamerūnas futbola izlasi kopš 2009.gada vada franču futbola treneris Pols Le Gēns (Paul Le Guen), kurš pirms tam ļoti veiksmīgi trenējis titulētāko Francijas klubu Lyon, izcīnot ar to trīs čempionu titulus pēc kārtas. Kamerūnas izlases spēlētāji pārstāv visdažādāko Eiropas valstu klubus. Komandas neapšaubāms līderis ir komandas kapteinis, Itālijas čempionvienības Inter uzbrucējs Samjuēls Eto'O (Samuel Eto'o), kurš izlases rindās 92 spēlēs guvis 43 vārtus. Viens no pussargu līnijas balstiem ir Žans Makūns (Jean Makoun), kurš 46 spēlēs izlases rindās guvis 9 vārtus. Pieredzējušākie komandas aizsargi ir turku čempionāta klubos spēlējošie Rigoberts Songs (Rigobert Song), kurš izlases rindās aizvadījis nu jau 133 spēles un Džeremī Njitaps (Geremi Njitap), kurš aizvadījis 109 spēles Kamerūnas izlasē un pamanījies gūt 9 vārtus.